Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Debata w GP nr 1 w ramach XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

07.04.201412:15

Katarzyna

„Nie tylko wybory - jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?”

 
NIE TYLKO WYBORY – JAK MŁODZI MOGĄ WPŁYWAĆ NA RZECZYWISTOŚĆ I AKTYWNIE UCZESTNICZYĆ W DEMOKRACJI?
 
Dnia 26 marca 2014r. o godz. 14.00 w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Ostrowi Maz. odbyła się debata pt. : „Nie tylko wybory - jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?”, która została zorganizowana w ramach XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
 
Celem spotkania było skłonienie do refleksji na temat aktywności społecznej w naszym mieście. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele organizacji publicznych, lokalni aktywiści oraz ostrowska młodzież. Urząd Miasta reprezentowała wiceburmistrz miasta p. Danuta Janusz. Mieliśmy zaszczyt gościć  również nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrów Maz. p. Piotra Uścian-Szaciłowskiego, wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Maz. p. Małgorzatę Wiercińską, dyrektor SP1 w Ostrowi Maz. p. Dorotę Ziemczyk oraz dyrektor GP1 w Ostrowi Maz. p. Ewę Subdę. Na sali zasiedli również trener Ostrowskiego Klubu Karate p. Radosław Grabowski wraz ze swoim podopiecznym Mikołajem Radgowskim - brązowym medalistą Mistrzostw Europy w karate, prezydium Samorządu Uczniowskiego naszego gimnazjum, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta, harcerze 29 DH „Pogodni”, wolontariusze, absolwenci GP1, członkowie Pat-u, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie.
 
Gości powitała p. dyr. Ewa Subda, która przypomniała, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa patriotyzm i działania na rzecz społeczności lokalnej. Następnie prowadzący przedstawili tematykę i cel spotkania i rozpoczęli debatę. Jako pierwsza wypowiedziała się Natalia Kazanowska - uczennica GP1, która podzieliła się z nami wspomnieniami z XIX sesji SDiM. Potem głos zabrał Kacper Kaczmarczyk - uczeń naszego gimnazjum. Opowiedział o dotychczasowej działalności SU oraz o planowanych przedsięwzięciach. W następnej kolejności Weronika Kaczmarczyk i Marta Kaczmarczyk przedstawiły krótką prezentację na temat działalności PaT-u.        
         
Po nich głos zabrał p. Radosław Grabowski, który pokazał nagrania z treningów karate i podkreślił, że aktywność społeczna wpływa na kształtowanie się charakteru. Mikołaj Radgowski – nasz mistrz karate -  dodał, że wszystko zaczyna się od marzeń, ale właściwym kluczem do sukcesu jest ciężka praca. Potem zaprezentowały się Roksana Grzegrzułka i Ania Ryszewska. Dziewczyny powiedziały, czym jest wolontariat oraz co daje im pomoc innym. Paulina Rajchembach i Kamila Kaczmarek opowiedziały o współpracy MRM i Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz podzieliły się z nami wspomnieniami z ostatniego wyjazdu do Włoch. Dziewczyny udostępniły nam również prywatne fotografie. Następnie Klaudia Dąbkowska – absolwentka naszego gimnazjum, która jest świetnym przykładem aktywnego człowieka, opowiedziała o swoich działaniach na rzecz innych. Do aktywności społecznej w dorosłym życiu nawiązał p. nadleśniczy. Nasza szkoła z Nadleśnictwem współpracuje  od dawna. Również i tym razem spotkanie podczas debaty zaowocowało konkretnym pomysłem posadzenia drzew wokół szkoły z okazji rocznicy pierwszych wolnych wyborów.
 
Po krótkiej przerwie komisja wnioskowa odczytała wnioski, podsumowujące debatę. Wnioski z debaty:
1.Zaplanowano organizację Szkolnego Festiwalu Młodych Zaangażowanych, podczas którego działający w wielu różnorodnych organizacjach uczniowie naszej szkoły będą mogli pochwalić się swoimi działaniami szkolnymi i pozaszkolnymi.
2. Postanowiono, że przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego będą na comiesięcznych spotkaniach z p. dyrektor przedstawiać pomysły młodzieży i zastanawiać się nad sposobami ich realizacji, np. zaproponowano, by od 15 kwietnia do końca roku w szkole nie obowiązywała zmiana obuwia.
3. Aby promować postawę zaangażowanego obywatela, postanowiono, że na terenie szkoły dla uczczenia 25 rocznicy pierwszych wolnych wyborów z 1989 roku zostanie posadzonych 25 drzew dla przypomnienia, że warto brać udział w wyborach.
 
Spotkanie było świetną okazją do pokazania naszej aktywności społecznej i działań  w lokalnym środowisku. Dowiedzieliśmy się również, co daje nam możliwość funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie europejskim, a także jak zwiększyć aktywność wyborczą i społeczną naszych kolegów i koleżanek.
 
                                           Prowadzący debatę
                     Dominika Kazanowska i Maciej Wierciński

 

 

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura