Uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Miasta
16.06.201414:45
Katarzyna
Podczas obrad ostrowskiej młodzieży wręczono wiele wyróżnień
15 czerwca 2014 r. w Sali Reprezentacyjnej Ratusza odbyła uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Miasta, podczas której dokonano wręczenia wyróżnień Burmistrza Ostrowi Mazowieckiej - „Osobowość Miasta Ostrów Mazowiecka i Ziemi Ostrowskiej”, „Lider Społeczności Lokalnej” oraz listów gratulacyjnych w dziedzinie kultury i administracji.
Obrady otworzyła przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Oliwia Rypińska witając wszystkich znamienitych gości: przedstawicieli zaprzyjaźnionego miasta Brembate di Sopra, Honorowych Obywateli Miasta, księży, burmistrzów poprzednich kadencji i obecnej kadencji, radnych, dyrektorów i kierowników miejskich jednostek, prezesów spółek miejskich, dyrektorów szkół, przedstawicieli organizacji pozarządowych, klubów sportowych i kultury, kierowników zakładów pracy, instytucji i przedsiębiorstw.
Kolejnym punktem obrad było wręczenie stypendiów Burmistrza Brembate di Sopra dla najlepszych absolwentów ostrowskich gimnazjów. W imieniu Burmistrza Brembate di Sopra uczynił to Giuliano Damiani, nagradzając
1. Marię Jarząbek z Gimnazjum Publicznego Nr 1
2. Katarzynę Relugę z Gimnazjum Publicznego Nr 2
3. Michała Bączyka z Gimnazjum Publicznego Nr 3
4. Martę Kostrzewę z Gimnazjum Publicznego Nr 4
Ważną rolę współpracy z miastem zaprzyjaźnionym Brembate di Sopra podkreślił burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Władysław Krzyżanowski. Zapoczątkowana przez poprzedników z biegiem czasu ewaluowała, gdzie jej głównym punktem jest wymiana młodzieży. – Współpraca ta rozwija się – dodał burmistrz.
Burmistrz Władysław Krzyżanowski podkreślił jak ważną rolę w mieście pełni młodzież, czego przykładem jest właśnie Młodzieżowa Rada Miasta i jej aktywna działalność m.in. przy tworzeniu Ostrowskiego Centrum Dialogu Społecznego. Młodzieżowa Rada Miasta 17 października 2013 roku przyjęła uchwałę dotyczącą organizacji Mazowieckiego Przystanku PaT w Ostrowi Mazowieckiej. Miało to miejsce tylko w Ostrowi – zauważył burmistrz. Zwrócił także uwagę na aspekt promocyjny miasta, gdzie w czasie trwania tego ogromnego wydarzenia o Ostrowi Mazowieckiej pisało wiele mediów i pojawiały się informacje w rozgłośniach radiowych.
Dni Ostrowi Mazowieckiej w ostatnich latach zmieniły formę, ponieważ jest to święto całego miasta zwraca się uwagę na jego dorobek, na dorobek organizacji o charakterze sportowym, kulturalnym, o znaczeniu społecznym, zwraca się uwagę na dorobek miejskich spółek, mieszkańców miasta (m.in. przez nadawanie wyróżnień). Jak zauważył burmistrz udaje się to mimo skromnych środków finansowych (W budżecie miasta wydatki na promocję miasta i samą organizację Dni Ostrowi Mazowieckiej zostały znacząco obniżone przez radę miasta – przyp. red.).
Wyróżnienia „Osobowość Miasta Ostrów Mazowiecka i Ziemi Ostrowskiej”, „Lider Społeczności Lokalnej” oraz listów gratulacyjnych w dziedzinie kultury i administracji.
Tegoroczne obchody XII Dni Ostrowi Mazowieckiej i IV Dni Ziemi Ostrowskiej miały wyjątkowy charakter za sprawą obchodów 25-lecia Wolnej Polski i pierwszych częściowo demokratycznych wyborów, które doprowadziły do trwałych przemian ustrojowych. Doceniając wkład w budowę ostrowskiego samorządu wśród wyróżnionych „Osobowość Miasta Ostrów Mazowiecka i Ziemi Ostrowskiej”, „Lider Społeczności Lokalnej”, znalazło się wielu samorządowców z okresu ostatniego 25-lecia. Do wręczenia wyróżnień burmistrz Władysław Krzyżanowski zaprosił prof. dr hab. Adama Czesława Dobrońskiego, Honorowego Obywatela Miasta Ostrów Mazowiecka, oraz pierwszą zastępcę burmistrza Danutę Janusz. Lista znajduje się w oddzielnym artykule –
http://www.ostrowmaz.pl/619-Prezentacjanewsa-56809-p_1.htm
Prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński – Honorowy Obywatel Miasta Ostrów Mazowiecka, zwrócił się do młodzieży, by ta również przypominała na każdym kroku gdzie rozpoczął się zryw wolności, że jego początek miał miejsce w Polsce i jego symbolem są polskie wybory, a nie obalenie muru berlińskiego.
W ujmującym przemówieniu wypowiedział się jeden z uczestników Mazowieckiego Przystanku PaT, który przypomniał, że jeszcze 17 października 2013 roku trudno było uwierzyć w to, że przystanek zostanie zorganizowany w
Ostrowi Mazowieckiej. Zwrócił się do wszystkich by wierzyć w młodzież, by wierzyć, że może żyć i bawić się bez używek. Wypowiedź nagrodzona została gromkimi brawami po czym uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Miasta dobiegła końca.