Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Pogrzeb zmarłych przed urodzeniem

27.06.201408:48

Anna

W sobotę, 21 czerwca 2014 r. odbył się w Ostrowi Mazowieckiej pierwszy pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem.

 

Pogrzeb zmarłych przed urodzeniem
 
W sobotę, 21 czerwca 2014 r. odbył się w Ostrowi Mazowieckiej pierwszy pogrzeb dzieci  zmarłych przed urodzeniem. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP . Słowo wstępne wygłosił ks. dr Jacek Kotowski Duszpasterz Rodzin Diecezji Łomżyńskiej oraz ks. dr Robert Bączek Ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Po wniesieniu przez rodziców do kościała urny z prochami Dzieci zmarłych wskutek poronienia rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Seniora Stanisława Stefanka. Po mszy nastąpił przemarsz z Urną na Cmentarz Parafialny do Grobu Dzieci Utraconych , gdzie złożono Urnę z prochami.
 
W niedzielę 15 czerwca br. w parafiach Dekanatu Ostrowskiego odczytany został komunikat dotyczący pogrzebu dzieci utraconych w Ostrowi Mazowieckiej.
 
W jego treści czytamy:
Drodzy Małżonkowie, Drodzy Rodzice!
Poronienie dziecka to problem, który dotyka dużą liczbę małżeństw. Nowelizacja ustawy o cmentarzach i grzebaniu zmarłych z dnia 20 stycznia 2007 r. podpisana przez Ministra Zdrowia umożliwiła rodzicom pochowanie każdego utraconego dziecka, niezależnie od czasu trwania ciąży. Wystarczy Karta do celów pochówku wystawiona przez lekarza, na podstawie której odbierając za pośrednictwem firmy pogrzebowej ciało dziecka ze szpitala i zgłaszając się do księdza w parafii można odprawić pełny pogrzeb katolicki.
Niestety z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – liczni rodzice tego nie czynią. Dlatego Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej, po rozwiązaniu różnych spraw i formalności, po rozmowach z lekarzami, władzami Miasta a przede wszystkim z rodzicami, doprowadziło do pierwszego w Ostrowi Mazowieckiej Pogrzebu Dzieci Utraconych czyli zmarłych wskutek poronienia.
Szczątki zmarłych Dzieci, po które z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – nikt się nie zgłosił do szpitala w Ostrowi Mazowieckiej, zostaną pochowane w Grobowcu, który powstał dzięki życzliwości i materialnej pomocy wielu zaangażowanych osób, na Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Lubiejewskiej w Ostrowi Mazowieckiej.
Uroczystości odbędą się dnia 21 czerwca 2014 r. o godzinie 10.00 w parafii pw. Wniebowzięcia NMP przy ulicy 3 Maja w Ostrowi Mazowieckiej. Przewodniczył im będzie Biskup Stanisław Stefanek.
Zapraszamy na tę uroczystość Wszystkich, którzy chcą pożegnać nienarodzone, zmarłe wskutek poronienia Dzieci. Zapraszamy Wykonawców i Ofiarodawców Pomnika – Grobu. Zapraszamy przede wszystkim Rodziców, którzy utracili Dziecko wcześniej i nie wiedzą co się stało z jego ciałem, z jego duszą...
 
Łomża, dnia 13 czerwca 2014 r.
N. 985/2014
 
ks. Jacek Kotowski
Przewodniczący
Wydziału Duszpasterstwa Rodzin
 
+ Tadeusz Bronakowski
Wikariusz Generalny