Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Relikwie Świętej Teresy w Ostrowi

05.08.200500:00

1 sierpnia 2005 r.

Setki mieszkańców ze wszystkich ostrowskich parafii przybyły późnym popołudniem w poniedziałek 1 sierpnia do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP aby powitać relikwie świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, które w swej wędrówce po Polsce dotarły także na Ziemię Ostrowską.


- Święta Tereso, witamy Cię serdecznie w Twojej wędrówce gdy zatrzymujesz się w naszej parafii. Witamy Cię z wdzięcznością, witamy Cię tak jak niegdyś witano apostołów całując im stopy - mówił proboszcz ks. Edmund Chmielewski gdy relikwiarz ze szczątkami świętej wniesiono do kościoła. - W dzisiejszym świecie i czasach, w których przyszło nam żyć pragniemy stojąc przed urną z Twoimi relikwiami, czerpać od Ciebie wzór i przyjąć Twoje przesłanie. Uczysz nas jak przeżywać uczciwie i szlachetnie każdy dzień, jak cierpieć, jak wreszcie przebaczać naszym winowajcom - mówił dalej proboszcz. Równie serdecznie i ze wzruszeniem powitały swoją patronkę zakonnice z ostrowskiego zgromadzenia sióstr Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, a po nich dzieci, młodzież i parafianie.

kościół WNMP w dniach nawiedzenia przez relikwie św. Teresy


Urnę z relikwiami świętej Teresy zaprosili do Polski karmelici bosi dla uczczenia 400-lecia przybycia tego zakonu do naszego kraju. Odwiedza ona klasztory karmelitańskie, sanktuaria i ośrodki kultu w tym także Jasną Górę. Do Ostrowi przybyła z Kleosina k/ Białegostoku.
Po nocnym czuwaniu przy relikwiach świętej we wtorek rano odprawiona została, celebrowana przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka, uroczysta Msza święta z udziałem między innymi władz samorządowych powiatu, miasta i gmin oraz pątników podążających w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. W swojej homilii biskup Stefanek mówił o najważniejszym przesłaniu świętej Teresy - o miłości, której tak brakuje w dzisiejszym świecie. Wprawdzie ... jest ona obecna w kategoriach intymnej, osobistej, emocjonalnej relacji. Każdy z nas ma swój kącik na miłość. Ale w życiu publicznym, w życiu międzynarodowym, światowym obowiązują zupełnie inne reguły. Ekonomia, prawo, strach - mówił ksiądz biskup i dodał że gdyby chcieć zawrzeć w jednym słowie - symbolu najważniejszą dla ludzi informację, to tym słowem byłaby właśnie miłość.

pożegnanie relikwii św. Teresy


Po Mszy urna z prochami świętej Teresy odprowadzana i żegnana przez duchowieństwo, siostry zakonne oraz wiernych odjechała do Ciechanowca.
Dodatkowym akcentem związanym pośrednio z nawiedzeniem parafii Wniebowzięcia NMP przez jej relikwie była wystawa fotograficzna misjonarza z Ostrowi ks. Cezarego Wieczorka o afrykańskich dzieciach poświęcona Małej Świętej z Lisieux.

 

pożegnanie relikwii

 

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus - (właśc. Teresa Martin) zwana także Małą Teresą, Małą Świętą z Lisieux lub Teresą z Lisieux, francuska zakonnica, mistyczka, najpopularniejsza święta kościoła katolickiego żyła w latach 1873 - 1897. Od 1888 r. karmelitanka bosa w karmelu w Lisieux w Normandii. Zmarła na gruźlicę w wieku niespełna 25 lat, kanonizowana w roku 1925, patronka Francji i misji katolickich. Autorka licznych prac, poematów i sztuk teatralnych między innymi o Joannie d'Arc i św. Stanisławie Kostce (była to ostatnia sztuka jaką napisała).