Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

17.11.200500:00

Uczestniczyliśmy w uroczystościach i imprezach ...

 

11 listopada 1918 r. był dniem przełomowym w dziejach naszego narodu. Pięć pokoleń Polaków, żyjących pod zaborami, czekało na własne państwo. I w końcu przyszła upragniona niepodległość. Nie była cudem, czy szczęśliwym zbiegiem okoliczności. Zaistniała dzięki woli i determinacji narodu, dzięki umiejętności przeniesienia przez lata niewoli naszej narodowej tożsamości i dumy, z tego, że jesteśmy Polakami.
Tradycyjnie w rocznicę tego wielkiego wydarzenia uczestniczymy w uroczystościach i imprezach organizowanych na terenie naszego miasta. Zgromadzeni na Mszy św. za Ojczyznę w kościele pw. Wniebowzięcia NMP odprawionej przez ks. dziekana E. Chmielewskiego, zadumaliśmy się nad wagą wartości tak ważnej dla każdego narodu, jaką jest niepodległość. We Mszy św. uczestniczyły władze samorządowe miasta, powiatu i gminy, delegacje i poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, społecznych, politycznych, młodzieżowych i szkół, a także licznie przybyli mieszkańcy miasta.
Dalszą część obchodów 87. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy przy Dębie Wolności, gdzie wartę honorową zaciągnęli żołnierze z Jednostki Wojskowej w Komorowie oraz harcerze z drużyny "Pogodni". Po odegraniu hymnu państwowego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP, wysłuchaliśmy poruszającego serca montażu słowno-muzycznego w wykonaniu młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika. Chyliliśmy głowy przed polskimi patriotami, którzy w walce o niepodległość oddawali życie. Wspominaliśmy legionistów i ich wodza J. Piłsudskiego, to oni rzucili ostateczne wyzwanie zaborcom "na stos rzucili swój życia los", jak mówią słowa legionowej pieśni. W przemówieniu burmistrz M. Szymalski podkreślał m.in. rolę współczesnych Polaków w dążeniu do rozwoju kraju, w budowie i utrwalaniu zdobytej z wielkim poświęceniem, przez minione pokolenia, wolności - "Odzyskać niepodległość jest rzeczą wielką, ale nie mniejszą jest ją dobrze zagospodarować". Na zakończenie uroczystości liczne delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem na Pl. Wolności oraz pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego w Komorowie.

 

Liczne delegacje z wieńcami i kwiatami

 

W ramach obchodów Święta Niepodległości już po raz piąty Miejski Dom Kultury zorganizował Ogólnopolski Festiwal Tańca "Wirujący Krąg". W MOSiR od wczesnych godzin rannych gromadziła się roztańczona młodzież. Przyjechało ponad siedmiuset uczestników, którzy w 48 prezentacjach, w kategoriach taniec ludowy, taniec i piosenka, etiuda taneczna, disco dance, potwierdzili po raz kolejny bardzo wysoki poziom festiwalu. Do późnych godzin, przy wypełnionej po brzegi widzami hali MOSiR, brzmiały rytmy muzyki. Współorganizatorami imprezy było Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej. Jury w składzie: D. Markiewicz-Trylska (przewodnicząca) oraz W. Gębski i R. Śliżewski przyznało: Nagrody Dyrektora Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie - Ludowemu Zespołowi Artystycznemu "Płońsk" - Tańce Górali Beskidu Śląskiego; Formacji Tańca Nowoczesnego "Luz - Siedlce" - Fala; Zespołowi Tańca Nowoczesnego "Fleks" - Czarownice; Zespołowi "Kleks I" - Gniazdo; Nagrodę Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka - Formacji Tańca Nowoczesnego "Luz - Siedlce" - Karnawał Pod Mikroskopem; Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Ostrów Mazowiecka - Zespołowi "Hokus Mini" - Roztańczeni Złodzieje; Zespołowi Pieśni i Tańca "Bezwianka" - Suita Tańców Łowickich; Nagrodę Starosty Ostrowskiego - Formacji Tańca Nowoczesnego "Luz - Siedlce" - UFO; Nagrody Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ostrowi Mazowieckiej - Zespołowi Tanecznemu "Figielek" - Upiór w Operze; Formacji Tańca Nowoczesnego "Look" - Uwierz w Siebie; Nagrody Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej - Formacji Tańca Nowoczesnego "Fatum Sokolik" - Gdy Odnajdziesz; Zespołowi "Bartek" - Na Hali; Nagrody Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej - Zespołowi Regionalnemu im. Bartusia Obrochty - Tańce Skalnego Podhala; Zespołowi "Bik Kayk" - Piraci; Formacji Tańca Nowoczesnego "Luz - Siedlce" - Budzik.
Atrakcją festiwalu był zespół z Zakopanego im. Bartusia Obrochty, który w składzie ponad sześćdziesięcioosobowym prezentował pieśni i tańce Podhalan.

 

Zespół z Zakopanego im. Bartusia Obrochty

 

Więcej zdjęć w galerii