Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Studenci z Europy w Ostrowi Mazowieckiej

13.06.200600:00

Studenci z Europy Zachodniej uczą się od polskich leśników hodowli lasu. Do Ostrowi przyjechało 24 obcokrajowców studiujących na wydziale leśnym SGGW.

 

W większości byli to studenci z uczelni leśnej w Eberswalde w Niemczech, z którą współpracuje SGGW, oraz uczestnicy wymiany w ramach programu Sokrates z Francji, Belgii, Hiszpanii, Włoch, a nawet z Turcji. W Polsce studiują oni przez jeden semestr przedmiot „Półnaturalna hodowla lasu”. Oprócz wykładów na uczelni, program nauki przewiduje także zajęcia w terenie i dlatego właśnie odwiedzili Ostrów, a właściwie jej lasy. – Jest to nadleśnictwo znane z dobrej gospodarki leśnej, dobrych wyników i znakomitego drzewostanu – uzasadnił przyjazd do Ostrowi opiekun grupy prof. Bogdan Brzeziecki. – Dlatego poprosiłem nadleśniczego Piotra Uściana Szaciłowskiego aby nas przyjął i pokazał lasy, aby nasi goście zobaczyli jak w naturze wygląda hodowla lasu i jak w praktyce rozwiązywane są problemy, o których słyszeli na wykładach.

 

Studenci przez cały niemal dzień oglądali plantacje i leśne zakątki, od młodych upraw po stare, ponad półtorawiekowe ostępy. Słuchali relacji nadleśniczego Piotra Uściana Szaciłowskiego i leśniczego Andrzeja Krawczyka o leśnej gospodarce oraz opowieści o roli lasu w historii naszych walk o niepodległość. Odwiedzili także pomnik prof. Jastrzębowskiego w Broku, myśliwską kapliczkę św. Huberta i zapalili znicze na międzynarodowym cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej. Podczas spotkania w ostrowskim ratuszu, rozmawiali z burmistrzem Szymalskim nie tylko o przeszłości, ale i o dniu dzisiejszym Ostrowi, jej mieszkańcach, gospodarce i oczekiwaniach związanych z wejściem do Unii Europejskiej. – Bardzo się cieszymy, że tu byliśmy. Dowiedzieliśmy się dużo nie tylko o gospodarce leśnej, ale też o tym regionie. Było to duże wzbogacenie programu pobytu na ziemi ostrowskiej – powiedział sympatyczny student z Turcji. Jego zdaniem nasze lasy sprawiają wrażenie bardziej wypielęgnowanych i zadbanych niż w innych krajach. Widać, że pełnią one tutaj nie tylko funkcję produkcyjną, ale polscy leśnicy bardzo dbają o to aby spełniały także inne oczekiwania społeczne związane z lasem.

 

Pamiątkowa fotografia przed ratuszem miejskim