strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
II sesja Rady Miasta
11.12.200600:00
– „Obejmując urząd burmistrza miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta. Tak mi dopomóż Bóg .”
Gratulacje burmistrzowi złożył m.in. przybyły na sesję starosta Zbigniew Kamiński oraz przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Bauer.
Radni dokonali wyboru składów Komisji stałych Rady Miasta oraz ich przewodniczących: Komisja Rewizyjna – Heronimek Jan przewodniczący, członkowie – Bartkiewicz Małgorzata, Bębenek Maria, Wilczyński Jacek, Pasztaleniec Mieczysław; Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej, Zdrowia, Spraw Socjalnych oraz Porządku Publicznego – Łukaszewski Krzysztof przewodniczący, członkowie - Bartkiewicz Małgorzata, Kacprzak Michał, Konrad Bogusław, Kukiełka Marek, Lewandowski Tomasz, Pasztaleniec Mieczysław; Komisja Gospodarki Finansowej i Rozwoju Społeczno–Gospodarczego – Listwon Krzysztof przewodniczący, członkowie – Gałązka Eugeniusz, Krych Zbigniew, Morawski Andrzej, Równy Mieczysław, Wilczyński Jacek, Zalewski Edward; Komisja Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury Technicznej oraz Ochrony Środowiska –Równy Mieczysław przewodniczący, członkowie – Gałązka Eugeniusz, Gromek Mirosław, Heronimek Jan, Przastek Stefan, Świedziński Roman, Wilczyński Zdzisław; Komisja Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Gospodarki Gruntami –Zalewski Edward przewodniczący, członkowie – Bartkiewicz Małgorzata, Bębenek Maria, Łukaszewski Krzysztof, Morawski Andrzej, Wilczyński Jacek, Wilczyński Zdzisław.
Uchwalono również plan pracy Rady Miasta na 2007 rok ustalając terminy i tematykę kolejnych sesji: 24 stycznia 2007 r., m.in.: uchwalenie budżetu miasta na 2007 r., uchwała w sprawie przyjęcia miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie miasta na 2007 r., uchwała w sprawie przyjęcia miejskiego programu przeciwdziałania narkomanii; 21 marca 2007 r., m.in.: informacja o realizacji programu "Bezpieczne miasto" za okres 2006 r., uchwała w sprawie przyjęcia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi; 25 kwietnia 2007 r., m.in.: sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta za 2006 rok i podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Burmistrza Miasta; 20 czerwca 2007 r., m.in.: stopień realizacji inwestycji miejskich przyjętych do planu na 2007 rok, sprawozdanie z działalności spółek, których organem założycielskim jest miasto Ostrów Mazowiecka: ZEC, ZGKiM i TBS za okres 2006 r.; 19 września 2007 r., m.in.: informacja o realizacji budżetu miasta za okres 6 m-cy 2007 r.; 24 października 2007 r., m.in.: informacja o funkcjonowaniu szkół i przedszkoli prowadzonych przez miasto, informacja o funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej w mieście; 28 listopada 2007 r., m.in.: uchwalenie stawek podatków i opłat lokalnych na 2008 rok; 19 grudnia 2007 r., m.in.: uchwalenie budżetu miasta na 2008 rok, informacja o realizacji inwestycji w 2007 roku.
Przedstawicielami Miasta do Zgromadzenia Międzygminnego Związku „Ziemia Ostrowska” wybrani zostali radni: Eugeniusz Gałązka oraz Bogusław Konrad.
Zastępca burmistrza Jerzy Pawluczuk przedstawił sytuację związaną z pęknięciem ścian w budynku przy ul. Pocztowej 3 „Czerwonaku” i koniecznością opuszczenia swoich mieszkań przez zakwaterowane w nim sześć rodzin. O pęknięciu ścian, właściciel budynku TBS powiadomił w dniu 7 listopada burmistrza miasta oraz straż pożarną, w ciągu kilku godzin od awarii zadziałało Miejskie Centrum Reagowania. Straż pożarna oraz Straż Miejska zabezpieczyły teren obiektu wyprowadzając lokatorów z budynku, którzy zostali zakwaterowani w hotelu w MOSiR z zabezpieczeniem całodobowego wyżywienia, część lokatorów pozostała u swoich rodzin. Przyczyną pęknięcia ścian nie był zły stan techniczny budynku, lecz błędy w procesie budowlanym inwestycji realizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie „Czerwoniaka”. Prowadzone jest postępowanie prokuratorskie, śledztwo ustali kto jest winny. „Czerwoniak” składa się jak gdyby dwóch niezależnych budynków, spiętych bramą wjazdową, postawionych na oddzielnych fundamentach. Prawy jest podpiwniczony, drugi, który zaczął pękać, jest bez piwnic. Fundament pod nim ma głębokość zaledwie 70 cm i wykonany jest ze starej cegły. Budynek pękł, gdy zaczęto robić wykop poniżej jego fundamentu. Wobec zaistniałej sytuacji najważniejszą kwestią stało się jak najszybsze znalezienie mieszkań dla poszkodowanych rodzin. Jedna z nich przeniosła się do wskazanego lokalu w bloku przy ul. Lubiejewskiej, uznając jego standard za odpowiedni na mieszkanie docelowe, pozostałe rodziny zakwaterowane zostały w bursie szkolnej z zapewnieniem całodobowego wyżywienia.
Miasto nie dysponowało wolnymi lokalami w zasobami mieszkań komunalnych, których standard odpowiadałby oczekiwaniom rodzin poszkodowanych. Prowadzono więc rozmowy z Wojskową Agencją Mieszkaniową o wynajem lokali w ich zasobach w Komorowie. Pismo władz miasta w tej sprawie, a także czynione w tym zakresie starania zostały pozytywnie zaopiniowane przez dyrektora oddziału regionalnego, jak również prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, co pozwoliło na przejęcie przez Miasto pięciu mieszkań na terenie Garnizonu w Komorowie w dniu 12 grudnia i niezwłocznym przekazaniu ich mieszkańcom „Czerwoniaka”.
Burmistrz Mieczysław Szymalski przedstawił konieczność podjęcia realizacji w obecnej kadencji zadania inwestycyjnego polegającego na budowie nowych mieszkań socjalnych.