Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Honorowi Obywatele Brembate di Sopra

29.08.200600:00

Z oficjalną wizytą do Włoch na obchody Święta Miasta-bliźniaka, udała się delegacja samorządu ostrowskiego

 

Rok 2006, to rok jubileuszu 5-lecia podpisania umowy o współpracy miast bliźniaczych Brembate di Sopra i Ostrowi Mazowieckiej. Odpowiadając na zaproszenie władz Brembate di Sopra z oficjalną wizytą do Włoch na obchody Święta Miasta-bliźniaka, udała się delegacja samorządu ostrowskiego w składzie: burmistrz Mieczysław Szymalski i burmistrz minionej kadencji Andrzej Andersz wraz z małżonkami, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Mincewicz, sekretarz miasta Tomasz Skibicki, Brygida Mościcka naczelnik wydziału IPE. Mediolan powitał nas gradową nawałnicą, a nieprzejezdna, zalana strugami deszczu autostrada, opóźniła planowany przyjazd do Brembate. Kapryśna pogoda nie zmąciła jednak starannie przygotowywanego przez wiele tygodni programu obchodów Dni Brembate. Zaplanowane od 11 do 15 sierpnia uroczystości, gromadziły mieszkańców każdego dnia na dziedzińcu historycznego obiektu przeznaczonego pod działalność Domu Spokojnej Starości. Trwające do późnych godzin festyny uliczne, parady, koncerty i pokazy wypełniały bogaty program. Niepowtarzalna atmosfera okazywanej nam przyjaźni, ciepło pozdrowień w języku polskim, liczne pytania o nasze miasto i jego mieszkańców, spotkania pełne przyjaźni potwierdziły prawdziwą nić sympatii, która zawiązała się miedzy nami przez tych kilka lat.

Msza święta w intencji mieszkańców i miasta


Nie zabrakło podniosłych momentów, pełnych wzruszeń i poczucia wyjątkowości przeżywanych chwil. W poniedziałkowe popołudnie 14 sierpnia uczestniczyliśmy we Mszy świętej odprawianej w intencji mieszkańców i miasta z udziałem biskupa Bergamo Mons. Roberto Amadei, na dziedzińcu przedszkola miejskiego prowadzonego przez Siostry Sacramentine. Nie ukrywaliśmy wzruszenia podczas ciepłych słów kierowanych przez biskupa do burmistrzów Ostrowi Mazowieckiej, który dziękował za pięcioletnią przyjacielską współpracę, czy odczytywanej w języku polskim przez Annę Punzi, sekretarkę Urzędu Miasta, intencji o modlitwę „Jesteśmy Ci wdzięczni Boże, za obecność burmistrzów i przyjaciół z Ostrowi Mazowieckiej. Ich obecność jest dowodem przyjaźni i znakiem wiary. Oświeć ich Panie w czynieniu dobra, wesprzyj ich w działalności publicznej i dodaj im odwagi, aby dalej z zaangażowaniem przyczyniali się do rozwoju Polski. Módlmy się.” Uroczystości wieczorne zdominował oficjalny blok, organizowany w przerwie gali operowo-operetkowej, podczas której artyści wraz z chórem parafialnym Gaetano Donizetti odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”, a burmistrzom Ostrowi Mazowieckiej wręczono tytuły Honorowych Obywateli Brembate di Sopra wraz z listem gratulacyjnym - „Minęło już pięć lat, odkąd Brembate di Sopra rozpoczęło współpracę z polskim miastem Ostrowią Mazowiecką. Wszyscy, którzy zaangażowali się w to doświadczenie – my, administratorzy, urzędnicy miasta, reprezentacji stowarzyszeń, mieszkańcy i uczniowie, mogli przekonać się na własnej skórze, jak niezwykłą okazją do przyjaźni między dwoma narodami jest współpraca bliźniacza, jak  ciepłe przyjęcie przygotowywali dla nas zawsze nasi przyjaciele z Ostrowi Mazowieckiej. Współpraca bliźniacza stała się dla obu miast okazją do poznania innej kultury, historii, tradycji i wartości, którymi mogliśmy się wzajemnie podzielić, dzięki łączącym nas, i wciąż zacieśniającym się więzom przyjaźni. Z tego też powodu wydawało nam się wskazane, uhonorowanie we właściwy sposób władz miasta Ostrowi Mazowieckiej, które przez te lata poświęciły się zacieśnianiu współpracy bliźniaczej. Dlatego też, z głębokim wyrazem uznania, Urząd Miasta przyznaje honorowe obywatelstwo miasta Brembate di Sopra burmistrzowi Mieczysławowi Szymalskiemu i burmistrzowi minionej kadencji Andrzejowi Anderszowi. Mamy nadzieję, że więzy łączące nasze miasta mogą się jeszcze zacieśnić, będąc żywym przykładem przyjaźni i solidarności między narodami.” Podziękowania składali również uczniowie gimnazjum uczestniczący w wymianach.

 

Ceremonia wręczenia Honorowego Obywatelstwa burmistrzowi M. Szymalskiemu


Burmistrz M. Szymalski skierował ciepłe słowa do zgromadzonych mieszkańców za okazywaną nam przyjaźń. Dziękował również władzom za konsekwentną i pełną wymiernych treści współpracę, podkreślając rolę młodych pokoleń jako najlepszych ambasadorów idei przyjaźni. Wraz z przewodniczącym RM J. Mincewiczem wręczył burmistrzowi Brembate di Sopra Giacomo Rota grawerton upamiętniający Jubileusz 5. lecia współpracy. Podczas kolejnych spotkań z mieszkańcami Brembate, odkrywaliśmy na nowo, rodzącą się w nich, w coraz większym stopniu chęć poznania Polski, i jak sami mówią, nie małą w tym rolę odegrał Wielki Polak, papież Jan Paweł II.

 

Przed wizytą w miejskim ratuszu  


Piękno ziemi włoskiej podziwialiśmy również podczas wycieczek, zorganizowanych do miejsc, które zwiedzała także nasza młodzież, Bergamo czy równie pięknej Wenecji. Bergamo, stolica regionu, to miasto podzielone na dwa poziomy, miasto dolne, nowoczesne i dynamiczne, i słynne górne „Citta Alta”, prawdziwy skarb historyczny i artystyczny. Bergamo jest niezwykle ważnym centrum turystycznym, i nie przypadkowo znajduje się we wszystkich międzynarodowych przewodnikach turystycznych, które przedstawiają Bergamo, jako niezwykłe odkrycie, miejsce jedyne w swoim rodzaju w Lombardii i jedno z najbardziej interesujących we Włoszech, przede wszystkim ze względu na zdolność dołączenia geniuszu człowieka z pięknem natury. Plac Stary (Piazza Vecchia) jest symbolem miasta. Istniejący już w IV wieku, uzyskał swoją obecną formę podczas dominacji weneckiej. Na ścianie południowej placu dominuje Pałac Mądrości, symbol okresu niezależności politycznej; po prawej znajduje się świecka wieża (XII-XV), znana również jako „Dzwonnica”, przylegająca do antycznego Domus Suardorum (XIV-XV), dziś siedziby Uniwersytetu w Bergamo. Strona północna placu zamknięta jest renesansowym pałacem, z fasadą z białego marmuru. W przeszłości pałac był siedzibą władz miasta, w dniu dzisiejszym w budynku znajduje się Biblioteka Świecka „A. Mai”. Całość architektury placu uzupełnia elegancka fontanna, dar władcy weneckiego Alvise Contarini. Odwiedziliśmy również miasto położone na lagunie Morza Adriatyckiego, złożone z licznych wysp, przedzielonych kanałami - Wenecję. Stolica regionu Wenecja Euganejska, jest jednym z największych portów Morza Śródziemnego i centrum artystycznym o światowej sławie. Bazylika św. Marka jest najbardziej znanym przykładem architektury bizantyjskiej. Jej fasada skierowana jest na Plac św. Marka, przylega również do Pałacu Dożów. Bazylika jest siedzibą patriarchy Weneckiego od 1807 roku, a plac św. Marka uznany jest za najpiękniejszy na świecie.

 

Wenecja


W ostatnim dniu wizyty 15 sierpnia podczas obchodów Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, uczestniczyliśmy w wieczornej procesji idącej ulicami miasta. Stała się ona symbolem naszej jedności i wspólnoty, bo choć w różnych językach brzmiała modlitwa, wyrażała jednak to samo. Przepiękny pokaz sztucznych ogni zamknął uroczystości miejskie. Ostatnie spotkania, pożegnania i pozdrowienia dla wszystkich mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej zakończyły naszą wizytę. Już 19 września grupa 36 uczniów naszych gimnazjów wraz z opiekunami wyruszą Polskimi Liniami Lotniczymi LOT w podróż do Włoch, by realizować kolejny, już szósty program wymiany młodzieży. Z rewizytą nasi przyjaciele przyjadą w październiku, tym razem zawita do nas również dziennikarz lokalnej prasy, który zda pełną relację z pobytu w Polsce wszystkim tym, którzy dotąd u nas jeszcze nie byli, a tak bardzo pragną nas poznać.
Przypomnijmy, że tytuły Honorowych Obywateli Ostrowi Mazowieckiej otrzymali podczas Dni Ostrowi w 2004 r. burmistrz Giacomo Rota i wiceburmistrz Mario Imi.