Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Ostrów wśród najlepszych...

26.07.200600:00

W czwartek 20 lipca rozstrzygnięty został Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” 2006.

 

Ranking „Rzeczpospolitej” ma na celu wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce pod względem dbałości o rozwój i podnoszenie jakości życia mieszkańców zgodnie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. Samorządy biorące w nim udział są weryfikowane w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. 

 

Premier J. Buzek prosi burmistrza M. Szymalskiego o przekazanie powinszowań dla mieszkańców Ostrowi-
„TO ICH SUKCES"


Ranking przeprowadzony został w dwóch etapach. W pierwszym wybrano gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2002-2005 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Przeanalizowano w ten sposób – posiłkując się danymi z Ministerstwa Finansów – wszystkie gminy i miasta. Komisja w składzie przewodniczący kapituły, eurodeputowany, były premier Jerzy Buzek, prezes Najwyższej Izby Kontroli Piotr Kownacki, prezes rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Adam Kowalewski, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Mirosław Czekaj, prof. Krzysztof Marecki ze Szkoły Głównej Handlowej, dyrektor Związku Miast Polskich Andrzej Porawski oraz Ewa Kluczkowska zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, wybrała 450 najlepszych samorządów, które zakwalifikowane zostały do drugiego etapu. W kategorii miast i gmin miejsko-wiejskich wytypowano 200, wśród nich ostatecznie sklasyfikowano Ostrów Mazowiecką na prestiżowym 19. miejscu. Komisja oceniała m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, wartość środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca, dynamikę wzrostu wydatków w przeliczeniu na mieszkańca, wydatki na transport, ochronę środowiska, organizacje pozarządowe. Ponadto ilość działających podmiotów gospodarczych, wieloletnie plany inwestycyjne, a także wyniki testów szóstoklasistów i gimnazjalistów.

 

Dyplom laureata Rankingu Rzeczpospolitej "Najlepsza Gmina Miejska" z rąk prof. Jerzego Buzka odbiera burmistrz Mieczysław Szymalski

 

– To ocena obiektywnych danych przez fachowców – powiedział burmistrz Mieczysław Szymalski – i ogromny sukces, o którym warto mówić. To podsumowanie całokształtu naszej działalności. Samo zaistnienie miasta w gronie najlepszych wytypowanych do finału, a w konsekwencji awans na 19. miejsce (z 60. ubiegłorocznego), daje nam powód do ogromnej satysfakcji i radości. Tegoroczny ranking to podsumowanie lat obecnej kadencji. Już dziś można zastanowić się, jak będzie wyglądał przyszłoroczny Ranking, kiedy uwzględnione zostaną pozyskane przez nas w bieżącym roku środki unijne, których dotychczas nie otrzymywaliśmy, a trzeba pamiętać, że była to ważna kategoria wśród wszystkich kryteriów oceny. Spośród czterech wniosków złożonych przez Urząd Miasta w 2005 roku w ramach działania 3.3. Zdegradowane obszary miejskie, poprzemysłowe i powojskowe Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego dla Województwa Mazowieckiego, decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt na „przebudowę istniejącego stawu na staw widokowo-rekreacyjny” wpisano właśnie na listę projektów do realizacji, z kwotą 620.232 zł dofinansowania z budżetu unijnego na lata 2004-2006. Ze względu na brak środków unijnych, pozostałe trzy, na przebudowę ogródka jordanowskiego, monitoring miasta (etap II) i przebudowę ulicy Broniewskiego, po ich pozytywnej ocenie merytorycznej wpisano na listę rezerwową zadań do realizacji w następnym okresie budżetowym.