Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Rozmowy o Ostrowi - Sport i Kultura

06.10.200600:00

Kolejny odcinek serii na podsumowanie kadencji. Tym razem pana burmistrza poprosiliśmy o krótkie "zatrzymanie się" nad sportem i kulturą w naszym mieście

 

  • Koniec kadencji wpisuje się w 30. lecie działalności MOSiR. Warto zatrzymać się nad funkcjonowaniem sportu w naszym mieście...
  • W mijającej kadencji ogromną wagę przywiązywaliśmy do jego rozwoju, przecież sport w Ostrowi to wspaniała karta naszej historii i pozytywna strona rozwoju miasta i mieszkańców. Mamy dyscypliny obchodzące już swoje pokaźne jubileusze, jak 85. lecie KS Ostrovia czy 80. lecie LKS Ostrowianka. Nasi sportowcy znani są nie tylko w Polsce, zapisali się również w historii sportu światowego, jak olimpijczyk Henryk Trębicki czy nasza młodzież Malwina Rowińska i Mateusz Lendzioszek, kandydaci do medali olimpijskich w Pekinie.
  • Trzymamy za nich kciuki. Dla wszystkich, którzy chcą dzisiaj uprawiać sport potrzebna jest odpowiednia baza...
  • Sprawą oczywistą jest, że obecna baza sportowo-rekreacyjna w mieście nie zaspokaja w pełni naszych potrzeb. Obecna aktywność naszych mieszkańców w zakresie uprawiania sportów, związana między innymi z modą na zdrowy styl życia i czynnym uprawianiem rekreacji, a także zwiększająca się ilość godzin wf-u w szkołach, wymusiły na władzach miasta podjęcie działań w zakresie rozbudowy bazy sportowej. Obecne obłożenie zajęciami czy imprezami hali sportowej przy ul. Warchalskiego wypełnia całkowicie możliwości prowadzonych w niej zajęć, stąd nasza determinacja, by jak najszybciej zacząć i w możliwie krótkim czasie zakończyć budowę I etapu ostrowskiego Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana Pawła II. Budujemy już krytą pływalnię połączoną z pełnowymiarową halą sportową z zapleczem socjalno-technicznym, a także trzy korty tenisowe, które zimą spełnią rolę sztucznego lodowiska.
  • To diametralnie zmieni nasze miasto i styl życia naszych mieszkańców?
  • Tak, i myślę tu zarówno o najmłodszych i ich zabawach w brodziku czy młodzieży czynnie uprawiającej sport w różnych sekcjach z nowymi możliwościami jakie daje basen, czy też powiedzmy „dorosłych” Ostrowian uprawiających sport dla podtrzymania kondycji. Przecież nasze miasto tempem rozwoju i zachodzących w nim zmian wyprzedza wiele ośrodków miejskich na Mazowszu i nie możemy dalej pozwolić na to, by nasi mieszkańcy jeździli na basen do Wyszkowa czy Zambrowa, a młodzież pozbawiona była szkolnego obowiązku nauki pływania. Koszt inwestycji to 26 milionów złotych. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia tego wyzwania, ale perspektywa alternatywnej formy spędzania czasu wolnego dla młodzieży, to priorytetowe zadanie dla władz miasta. Jestem przekonany, że budowana baza sportowo-rekreacyjna stworzy warunki na miarę standardów europejskich i pozwoli nam organizować zawody o randze międzynarodowej. Rozwijamy również obecną bazę sportową, odbudowie poddana została płyta boiska przy MOSiR, złożyliśmy również wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych na dalszy remont stadionu wraz z zadaszoną widownią, a także na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Publicznych Nr 1.
  • Sport w mieście jest widoczny i stale się rozwija. Oprócz pasji potrzebne są na to pieniądze...
  • Rocznie na funkcjonowanie sportu w mieście i utrzymanie bazy sportowej wydajemy ok. 1.200 tys. złotych, w tym na działalność klubów sportowych ok. 600 tys. złotych. Ta ostatnia kwota zawiera zarówno bezpośrednie wsparcie finansowe działalności klubów, jak i wartość zapewnienia bazy technicznej dla ich funkcjonowania. Ciągle powstają nowe sekcje sportowe, które dają możliwości uprawiania różnych dyscyplin, jak chociażby rukby na wózkach, również wspierane przez samorząd. Poszerzamy oferty uprawiania czynnej rekreacji. Atrakcyjność ścieżki rowerowej do Broku i aktywność mieszkańców w korzystaniu z niej, stała się impulsem do szukania nowych możliwości w tym zakresie, i już w roku przyszłym pojawi się nowa na trasie Ostrów Mazowiecka – Grądy Lądowisko o nazwie „Grzybowa”, długości 8,5 km.
  • Czas wolny i jego zagospodarowanie to nie tylko sport, to cała gama działalności w sferze kultury.
  • Jednym z ważniejszych organizatorów i animatorów życia kulturalnego w mieście jest Miejski Dom Kultury, przy którym działają między innymi dziecięce i młodzieżowe koła plastyczne, zespoły taneczne, teatralne, instrumentalne i wokalne. Oferta skierowana jest do mieszkańców w różnym wieku. Aktywnie działa Miejska Biblioteka Publiczna licząca około 90 tys. woluminów, organizująca wystawy, spotkania z ludźmi kultury oraz wspólnie z Miejskim Domem Kultury koncerty na Letniej Scenie „Ostrowskiego Lata Kulturalnego”, cieszącego się już dużym zainteresowaniem publiczności. Na działalność MDK-u i biblioteki rocznie przeznaczamy pokaźną kwotę – 1.530 tys. złotych. Wspieramy również ofertę kulturalną realizowaną w mieście przez teatr amatorski Scenę Kotłownia. Dofinansowujemy działalność stowarzyszeń i organizacji w kwocie 300 tys. złotych rocznie, w tym Młodzieżową Orkiestrę Dętą kwotą 100 tys. złotych. Dopracowaliśmy się kalendarza stałych imprez o charakterze kulturalnym, rekreacyjnym czy sportowym, integrujących społeczność lokalną oraz promujących miasto. Najważniejsze z bogatej oferty to: „Dni Ostrowi”, „Mazowiecki Jarmark Księżnej Anny”, „Noworoczne spotkanie”, „Sylwester przed ratuszem”, Ogólnopolski Festiwal Tańca „Wirujący Krąg”, „Spotkanie ze Świętym Mikołajem”, „Gala Operowo-Operetkowa”, „Ostrowskie Lato Kulturalne”, ostrowskie Gimnazjady i Olimpiady, „Turniej Tenisa Stołowego Środowiskowych Domów Samopomocy” a także ogólnopolskie Debiuty Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego, „Pyza Mazowiecka”, „Prezentacje gitarowe” i oczywiście cieszący się ogromną popularnością „Festiwal Przedszkolaków”. Organizujemy również występy znanych zespołów, jak ostatnio Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, którego koncert stał się prawdziwą ucztą dla widza. Mogliśmy podziwiać zespół dzięki wsparciu finansowemu Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, kierowanego przez Danutę Janusz.
  • Pomysły są udane, ich realizacja na wysokim poziomie...
  • Tak, widać, że również i w tym zakresie potrzeb jest coraz więcej, stąd planowana w realizacji drugiego etapu Centrum Kultury i Rekreacji budowa domu kultury wraz z salą widowiskową i biblioteką. Doraźne potrzeby zaspokajamy poprzez nowe inwestycje, umożliwiające organizowanie koncertów. Myślę tu o nowej zadaszonej scenie przy Miejskiej Bibliotece Publicznej czy już rozpoczynającej się budowie sceny w Ogródku Jordanowskim przeznaczonej na potrzeby naszych dzieci. Całą przebudowę Ogródka i nowe place zabaw robimy z myślą o najmłodszych.
  • Wkrótce Dzień Edukacji Narodowej. Proponuję Panie Burmistrzu abyśmy z tej okazji za tydzień porozmawiali o miejskiej Oświacie. Co Pan na to?
  • Oczywiście, że jestem za. Nasza miejska oświata to ogromna instytucja, a święto nauczycieli będzie znakomitym terminem do rozmowy o jej funkcjonowaniu.
  • Dziękuję za rozmowę

rozmawiał K. Orzechowski