Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Rozmowy o Ostrowi - Miejskie inwestycje

05.10.200600:00

Kolejny odcinek "Rozmów o Ostrowi" z burmistrzem Mieczysławem Szymalskiem


Po dość obszernym podsumowaniu kondycji spółek miasta, o których rozmawialiśmy w poprzednim numerze OTP, dzisiaj porozmawiamy o inwestycjach Miasta, tych które pominęliśmy tydzień temu.

  • Panie burmistrzu, kiedy tak obserwuję od czterech lat pańską działalność, prowadzoną z fotela burmistrza miasta, mam nieodparte wrażenie, że bardzo lubi Pan budować, inwestować, nie lubi Pan żeby pieniądze leżały na koncie Urzędu Miasta.
  • Rzeczywiście, można działania inwestycyjne określić moją pasją. Wynika to z kontynuacji tego, co robiłem w ratuszu od 1994 r. jako zastępca burmistrza. To ciągłość mojej pracy od wielu lat, bo przecież posiadam uprawnienia inspektora budowlanego. Ostatnie cztery lata to kontynuacja procesu inwestycyjnego, od którego nie potrafiłem się oddzielić, działając już jako burmistrz. Poprzednie kadencje to przede wszystkim inwestycje z zakresu ochrony środowiska, infrastruktura wodno–kanalizacyjna, oczyszczalnia ścieków czy wysypisko śmieci. Przez ostatnie cztery lata Ostrów to „wielki plac budowy”, to budowa 10 kilometrów nowych nawierzchni dróg, 5,5 tys. metrów kwadratowych nawierzchni nowych chodników miejskich, parkingi, termomodernizacja szkół, oddanie do użytku nowego przedszkola, renowacja ratusza, oświetlenie kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i ratusza. Mówiąc o inwestycjach nie sposób pominąć sfery najbardziej odczuwalnej przez mieszkańców - bezpieczeństwa, na które składają się monitoring, oświetlenia ulic czy fotoradary. I oczywiście to, na co czekaliśmy trzydzieści lat - budowa I etapu Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana Pawła II. To już nie odległa przyszłość, ale teraźniejszość, która zmieni diametralnie obraz i jakość funkcjonowania naszego miasta. Inwestycja przebiega zgodnie z planem. I nie jest to tylko obecnie realizowana hala i basen, to także perspektywa nowych kortów, kina, biblioteki, domu kultury, amfiteatru łącznie z nowym układem komunikacyjnym od ronda na ul. Różańskiej z drogą łączącą ul. Małkińską i Broniewskiego. Właśnie w ubiegłą niedzielę wmurowaliśmy Akt Erekcyjny budowanego Centrum. Wyświęcenia budowy dokonał ks. prałat Wojciech Nowacki, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, rodowity ostrowianin.
  • Czemu zawdzięczamy taki jakościowy i ilościowy skok inwestycyjny Miasta? Co takiego się stało, że od czterech lat zdecydowanie więcej budujemy?

  • Odpowiedź jest chyba prosta. Pieniądze. By mówić o kwotach, które obecnie inwestujemy  musimy odnieść się do budżetu, którego dochody zwiększyły się w ciągu ostatnich czterech lat z 26 do ponad 40 milionów złotych. Wynika to przede wszystkim z ogromnej dynamiki wzrostu ilości podmiotów gospodarczych, które swoją przyszłość związały z naszym miastem. Nie moglibyśmy sobie pozwolić na tak ogromny wzrost nakładów inwestycyjnych jak chociażby na drogi, na które w ostatnich czterech latach wydaliśmy około 15 milionów złotych (co jest kwotą większą, niż przez ostatnie 10 lat), czy na przykład obecna inwestycja, której koszt ocenia się na około 50 milionów złotych, gdyby nie wpływy do budżetu. Pozyskiwaliśmy również pieniądze z zewnątrz, które zasiliły budżet naszego miasta na wydatki inwestycyjne np. ulica Małkińska ponad 4 miliony złotych oraz staw miejski 200 tysięcy już otrzymanych, z perspektywą dalszych 700 tysięcy. To również inwestycje w infrastrukturę, jak np. kanalizacja na ulicy Sikorskiego, ale o tych wszystkich inwestycjach mówiliśmy już w poprzednim wywiadzie.

 

  • Mimo, że jak Pan to określił: „Ostrów to wielki plac budowy”, Miasto wygląda czyściej i schludniej...

 

  • Inwestycje to nie tylko spektakularne i widoczne działania, to również nowe oznakowania ulic, nowe tereny zieleni, porządkowanie stawu miejskiego, przebudowa ogródka jordanowskiego, a w nim nowe place zabaw dla dzieci, to zmiana zabudowy ulic Słowackiego czy Mieczkowskiego, nowe miejsca spacerowe i park z pomnikiem Księżnej Anny Mazowieckiej, ścieżka rowerowa, nowe słupy ogłoszeniowe, renowacja boiska i nowe parkingi przy MOSiRze. Wszystko to, co upiększa Ostrów, ale i zmienia jakość życia w naszym mieście.

 

  • Na podsumowanie proszę nam powiedzieć ile pieniędzy w ciągu mijających czterech lat Miasto zainwestowało, w to wszystko o czym dzisiaj rozmawialiśmy? 
  • To naprawdę duża kwota i niewiele się pomylę jeśli powiem, że było to blisko 28 milionów złotych.
  • Ogromne pieniądze. Dobrze byłoby aby w kolejnych latach Miasto było stać na jeszcze więcej...
  • Sądzę, że na przyszłość możemy patrzeć optymistycznie. Rokowania są dobre.
  • O czym porozmawiamy za tydzień? Proponuję ostrowski sport i kulturę, co Pan na to?
  • W tym roku obchodzimy jubileusz trzydziestolecia powstania Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, więc myślę, że to dobra propozycja.
  •  Dziękuję za rozmowę.