Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Rozmowy o Ostrowi - Oświata w mieście

24.10.200600:00

W dzisiejszej rozmowie o Ostrowi z burmistrzem M. Szymalskim poruszymy temat oświaty w mieście

 

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w dzisiejszej rozmowie o Ostrowi z burmistrzem M. Szymalskim poruszymy temat oświaty w mieście. To dobry moment na podsumowania, nie tylko ze względu na mijającą kadencję, ale również uroczyście obchodzone każdego roku święto Dnia Edukacji Narodowej.

  • W tegorocznym rankingu prestiżowego dziennika „Rzeczpospolita” nasze miasto znalazło się na bardzo wysokim 19. miejscu wśród najlepszych w Polsce gmin miejskich i wiejsko-miejskich. Ta pozycja w krajowej czołówce to efekt między innymi wysokiej oceny wyników testów gimnazjalistów i szóstoklasistów, które w Ostrowi Mazowieckiej każdego roku są powyżej średniej krajowej.
  • Ocena naszej działalności w rankingu „Rzeczpospolitej” cieszy niezmiernie, ale sukces naszych dzieci, nauczycieli i rodziców, bo przecież jest to również sukces rodziców, cieszy przede wszystkim. Burmistrz jest organem prowadzącym w mieście dla trzech przedszkoli, czterech szkół podstawowych i czterech gimnazjów. Muszę podkreślić, że z ogromną troską odnosimy się do funkcjonowania naszych miejskich jednostek oświatowych. Corocznie na ich działalność przeznaczamy kwotę ponad 12 milionów złotych, z czego 9 milionów stanowią subwencje z budżetu państwa, pozostałe 3 miliony wydatkujemy z budżetu miejskiego. Ogółem w naszych placówkach oświatowych mamy 3579 uczniów w 135 oddziałach i 282 nauczycieli na 242 etatach. Muszę podkreślić, że 86% nauczycieli posiada wykształcenie wyższe magisterskie, a przecież wiemy, że wykwalifikowana i dobrze przygotowana do zawodu kadra to podstawa osiągania tak wysokich wyników w pracy z uczniem. Na doskonalenie nauczycieli w obecnej kadencji przeznaczyliśmy 200 tysięcy złotych i dla przykładu powiem, że na początku, w 2002 roku, stopień nauczyciela dyplomowanego posiadało tylko 12, dziś, kiedy podsumowujemy cztery lata z radością podkreślę, że jest ich już 127.
  • Szkoła to nie tylko uczniowie lecz również budynek i pełna infrastruktura. Wydaje się, że pod tym względem jest nieco lepiej nież kilka lat temu ...
  • Inwestycje w zakresie poprawy warunków i funkcjonowania naszych placówek to również jedno z ważniejszych zadań mijającej kadencji. Oddaliśmy do użytku nowoczesne przedszkole nr 2, na budowę którego i wyposażenie wraz z nowoczesnym placem zabaw przeznaczyliśmy ponad 2 miliony złotych. Wykonaliśmy ocieplenia budynków, zmieniliśmy ich elewacje i pokrycia dachowe oraz wymieniliśmy okna w Szkole Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum nr 3, Zespole Szkół Publicznych Nr 1 i Nr 2, Przedszkolu Nr 3  na łączną kwotę ponad 1.700 tysięcy złotych. Środki na realizację tych zadań uzyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie pożyczki, w znacznej części umorzonej. Przeprowadziliśmy również remont budynku „małej” Szkoły Podstawowej nr 1 i Przedszkola Nr 1. Wykonaliśmy dokumentację na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2.
  • A co z budynkiem „dużej” Szkoły Podstawowej nr 1?
  • Remont szkoły podstawowej i gimnazjum przy ulicy Partyzantów zaplanowano w trakcie budowy  krytej pływalni i hali sportowej Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana Pawła II. To nie tylko remont budynku, ale również połączenie go za pomocą korytarza z nowymi obiektami sportowymi.
  • Szkoła to nie tylko budynek, to również pomoce dydaktyczne...
  • Unowocześniamy bazę dydaktyczną, w każdej ze szkół powstała nowoczesna pracownia komputerowa, każda wartości 40 tysięcy złotych. Zakupiliśmy nowe pomoce dydaktyczne na kwotę 210 tysięcy złotych, wzbogaciliśmy zbiory bibliotek szkolnych, zakupując książki na łączną kwotę 80 tysięcy złotych. Od kilku lat działają w naszych placówkach klasy integracyjne. W ramach wyrównywania szans, dzieci z różnymi dysfunkcjami współdziałają z dziećmi pełnosprawnymi, które z kolei zdobywają umiejętność akceptacji odmienności.
  • Panie burmistrzu, czy nasze dzieci w szkołach mogą liczyć na ciepły posiłek?
  • Tak, w każdej szkole funkcjonują stołówki szkolne prowadzone przez ajentów. By utrzymać niską cenę posiłku, rocznie z budżetu miasta przeznaczamy kwotę około 115 tysięcy złotych na dopłatę do 70 tysięcy wydawanych obiadów. Corocznie 30 tysięcy złotych przekazujemy na zapomogi rzeczowe dla uczniów, tzn zakup odzieży lub pomocy dydaktycznych. Finansujemy również opiekę pielęgniarską w każdej ze szkół.
  • Czy mamy dobrych nauczycieli? Pytanie retoryczne …
  • O naszej oświacie świadczą nie tylko wysokie wskaźniki w statystykach, to również sukcesy uczniów na olimpiadach przedmiotowych czy różnego rodzaju konkursach ogólnopolskich. Poziom wiedzy ogólnej i znajomość języków obcych naszych uczniów porównać możemy chociażby w bezpośredniej konfrontacji z włoskimi gimnazjalistami uczestniczącymi w corocznej wymianie. Dziękując naszym pedagogom za ich troskę w wychowaniu młodego pokolenia Ostrowian, 13 października br. podczas organizowanej w ratuszu miejskim uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej wręczyliśmy wyróżnionym nauczycielom nagrody. W tym roku nagrody burmistrza otrzymało 18. nauczycieli i 45. nagrody dyrektorów szkół.
  • Tą rozmową kończymy cykl „Rozmów o Ostrowi …”. Za niecały miesiąc wybory samorządowe. Sądzi Pan, że za cztery lata porozmawiamy na zakończenie kolejnej kadencji?
  • O tym zadecydują ostrowianie przy wyborczej urnie. Mam nadzieję, i wierzę w to, że porozmawiamy.
  • Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Krzysztof Orzechowski