Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Rozwój miasta

24.10.200600:00

Na zorganizowanej w ratuszu miejskim konferencji prasowej, burmistrz Mieczysław Szymalski podsumował mijającą kadencję

 

W poniedziałkowe przedpołudnie 9 października br. na zorganizowanej w ratuszu miejskim konferencji prasowej, burmistrz Mieczysław Szymalski podziękował przedstawicielom lokalnych mediów z: Tygodnika Ostrołęckiego, lokalnej telewizji Tele-Top, Ostrowskiego Tygodnika Powiatowego, Kuriera Ziemi Ostrowskiej i Rozmaitości Ostrołęckich za czteroletnią współpracę. Dziękując dziennikarzom za uczestnictwo w ważnych dla miasta wydarzeniach, podsumował mijającą kadencję podkreślając, że był to czas stabilnego i doświadczonego samorządu, a przede wszystkim budującej zgody radnych w podejmowaniu ważnych dla nas wszystkich decyzji. Intensywny rozwój miasta potwierdzony został przyznaniem Ostrowi Mazowieckiej przez ekspertów prestiżowego rankingu dziennika „Rzeczpospolita” wysokiego 19. miejsca w ścisłej czołówce najlepszych miast w Polsce. Przez ostatnie cztery lata Ostrów stała się „wielkim placem budowy” ze spektakularną inwestycją Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana Pawła II. Wybudowaliśmy 10 km nowych nawierzchni dróg w mieście, na które wydaliśmy około 15 milionów złotych (co jest kwotą większą, niż wydatki na inwestycje drogowe w poprzednich 10 latach), 5,5 tys. metrów kwadratowych nowych chodników, parkingi, przeprowadziliśmy termomodernizację miejskich szkół, oddaliśmy do użytku nowe przedszkole. Na inwestycje miejskie pozyskiwaliśmy fundusze także z zewnątrz; 4 miliony złotych z Urzędu Marszałkowskiego na budowę ulicy Małkińskiej, środki unijne na staw miejski, 200 tysięcy złotych na uporządkowanie terenu wokół stawu i kolejne 700 tys. na rozpoczynający się etap przebudowy na staw widokowo-rekreacyjny, oraz milion złotych dofinansowania z Totalizatora Sportowego na budowę krytej pływalni. Miejskie inwestycje ostatnich czterech lat to także nowe oznakowania ulic, nowe tereny zieleni, przebudowa ogródka jordanowskiego, a w nim nowe place zabaw dla dzieci. To również zmiana zabudowy ulic J. Słowackiego, L. Mieczkowskiego czy placu Waryńskiego, nowe miejsca spacerowe, park z pomnikiem Księżnej Anny Mazowieckiej, ścieżka rowerowa, renowacja boiska i nowe parkingi przy MOSiR. Ostrów zmieniła (i nadal zmienia) swój wizerunek poprzez wprowadzenie elementów harmonijnej kolorystyki symbolizującej barwy miasta, jak oznakowanie ulic z herbem miasta, witacze przy wjazdach, powstała w obecnej kadencji komunikacja miejska, nowe słupy ogłoszeniowe, ławki, kosze itp. Ogólna dbałość o porządek i czystość w mieście, nowe elewacje budynków spółdzielni mieszkaniowych i tworzone przez nie tereny zieleni składają się na wizerunek miasta przyjaznego, gdzie wszyscy mieszkańcy są jego współgospodarzami. Wszystko to nie tylko upiększa Ostrów, ale i zmienia jakość życia ostrowian.
Mówiąc o inwestycjach nie sposób pominąć sfery najbardziej odczuwalnej przez mieszkańców i uzyskanie w zakresie bezpieczeństwa tytułu laureata „Najbezpieczniejszego Miasta na Mazowszu”. Pozytywne wyniki uzyskiwane w tym zakresie to m.in. efekt wprowadzenia monitoringu, nowego oświetlenia ulic i fotoradary. Ostatnie lata to bardzo dobra sytuacja finansowa miasta, z prawie dwukrotnym wzrostem dochodów. Dynamika wzrostu ilości podmiotów gospodarczych, które swoją działalność związały z naszym miastem, to efekt sprzyjającej rozwojowi biznesu polityki podatkowej prowadzonej przez samorząd w postaci minimalnych stawek podatków lokalnych, braku wzrostu podatków od środków transportowych czy uchwała Rady Miasta zwalniająca z podatków inwestorów rozpoczynających działalność gospodarczą w mieście i tworzących nowe miejsca pracy.
Żyjąc w Ostrowi czujemy się bezpiecznie wiedząc, że każdego dnia służby miejskie dbają o nieprzerwane dostawy wody, ciepła, bieżące oczyszczanie ulic ich odśnieżanie czy wywóz nieczystości. Zapewniają to spółki miasta, których kondycja finansowa pozwala na harmonijną pracę, modernizację i realizację nowych inwestycji. W ciągu ostatnich czterech lat ZEC zainwestował ponad 1.300 tys. zł. w budowę nowoczesnej sieci ciepłowniczej, a ZGKiM 6,5 milionów zł. w inwestycje sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej. Przez ostatnie cztery lata sieć kanalizacji sanitarnej zwiększyła się o 55%. Skanalizowano m.in. całą zachodnią część miasta w okolicach ulic: Sikorskiego, Legionowej i Podchorążych. Do miejskiej oczyszczalni ścieków podłączane są obiekty i mieszkania z terenu gminy Ostrów Mazowiecka. Należy podkreślić, że jakość naszej wody jest jedną z najlepszych w Polsce, a cena jedną z najniższych.
Jednym z ważniejszych zadań mijającej kadencji była poprawa warunków i funkcjonowania miejskich jednostek oświatowych. Oddano do użytku nowoczesne przedszkole nr 2, wykonano ocieplenia budynków, zmieniono ich elewacje i pokrycia dachowe oraz wymieniono okna w SP nr 3 i GP nr 3, ZSP nr 1 i nr 2, Przedszkolu Nr 3. Środki na realizację tych zadań uzyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie pożyczki, w znacznej części umorzonej. Przeprowadzono również remont budynku „małej” SP nr 1 i Przedszkola nr 1, wykonano dokumentację na budowę sali gimnastycznej przy SP nr 2. Szkoły zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt dydaktyczny, w każdej z nich  powstały nowe pracownie komputerowe.
Konsekwentnie poszerzano ofertę spędzania czasu wolnego organizując cykliczne spotkania promujące miasto i integrujące społeczność lokalną jak np. „Dni Ostrowi”, „Mazowiecki Jarmark Księżnej Anny”, „Noworoczne spotkanie”, „Sylwester przed ratuszem”, Ogólnopolski Festiwal Tańca „Wirujący Krąg”, „Spotkanie ze Świętym Mikołajem”, „Gala Operowo-Operetkowa”, „Ostrowskie Lato Kulturalne”, ostrowskie Gimnazjady i Olimpiady, „Turniej Tenisa Stołowego Środowiskowych Domów Samopomocy” a także ogólnopolskie Debiuty Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego, „Pyza Mazowiecka”, „Prezentacje gitarowe” i oczywiście cieszący się ogromną popularnością „Festiwal Przedszkolaków”. Rozszerzona została także baza do obsługi imprez, jak letnia scena przy bibliotece i powstająca estrada w Ogródku Jordanowskim.
Historię i naszą tradycję czciliśmy podczas świąt państwowych i miejskich, nadając im uroczystą oprawę. Odrestaurowano perłę architektury miejskiej - ratusz, tworząc w nim Galerię Burmistrzów, uporządkowano i odnowiono groby żołnierzy na cmentarzu parafialnym, grobowiec L. Mieczkowskiego, wykonano oświetlenie kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP i ratusza.

Podsumowanie kadencji w wywiadach z burmistrzem Mieczysławem Szymalskim „Rozmowy o Ostrowi …”

Spółki miasta

Miejskie inwestycje

Sport i kultura 

Oświata w mieście