strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
XXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich
16.03.200700:00
Związek Miast Polskich, jako ogólnopolska organizacja samorządowa wspierająca samorządność lokalną reprezentuje interesy miast i dąży do ich gospodarczego i kulturalnego rozwoju. ZMP istnieje od 1917 roku z przerwą w działalności po II wojnie światowej. Jego działalność wznowiono po wyborach lokalnych 20 maja 1990 roku. Obecnie do związku należy 306 miast. Związek reprezentuje prawie trzy czwarte mieszkających w miastach Polaków. Przygotowywane przez zarząd i komisje problemowe stanowiska czy projekty zmian ustaw dotyczących samorządu, przedstawiane są Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, komisjom Sejmu i Senatu oraz odpowiednim ministerstwom. Związek wspiera miasta, które występują do Trybunału Konstytucyjnego i zwraca się do prezydenta RP o niepodpisywanie niekorzystnych dla miast ustaw.
ZMP zamawia ekspertyzy prawne, prowadzi badania ankietowe i monitoruje usługi publiczne. Stowarzyszenie dba też o wymianę doświadczeń, popularyzuje dobre praktyki miast, przygotowuje konferencje i warsztaty.
Związek reprezentuje interesy polskich miast w organizacjach europejskich, m.in. w: Radzie Gmin i Regionów Europy, Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych i Komitetów Regionów. Jest członkiem COPPEM – Komitetu Stałego ds. Współpracy w Regionie Basenu Morza Śródziemnego.
Podczas obrad plenarnych Zgromadzenia Ogólnego przedstawiciele miast członkowskich dokonali wyboru prezesa ZMP, którym ponownie został Ryszard Grobelny. Wysłuchali również wykładów prof. Michała Kuleszy „Samorząd w UE 50 lat po podpisaniu Traktatu Rzymskiego” i prof. Jerzego Buzka „Miasto – fundament wiedzy, innowacji i rozwoju”. Przyjęto wspólne stanowisko w sprawie niewystarczających środków na 5% podwyżki dla nauczycieli.
„Zgłaszamy stanowczy sprzeciw wobec kolejnego przykładu obciążania samorządów bez zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych na realizację zadania narzuconego przez rząd. Wg członków zgromadzenia kwota 1,5 mld złotych przeznaczona na ten cel jest zbyt niska i postawi samorządy, szczególnie miejskie, które systematycznie dokładają ze swoich środków do subwencji oświatowej sumy nawet do kilkudziesięciu procent w bardzo trudnej sytuacji, tym bardziej, że w znakomitej większości samorządy polskie uchwaliły już swoje budżety. Zwracamy się z żądaniem podwyższenia tej sumy i uczynienia jej adekwatną do niezbędnej naszym zdaniem podwyżki dla nauczycieli.”