Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Święto „osiemnastki” i „czwórki”

18.06.200700:00

Niegdyś 6 czerwca obchodzono w Ostrowi z wielką pompą. Tego dnia „oczko w głowie” ostrowian – 18 Pułk Artylerii Lekkiej miał swoje pułkowe święto.

Ostatnie odbyło się w czerwcu 1939 roku. Po wojnie nie było już ani pułku ani święta. Pod koniec lat siedemdziesiątych znów zaczęto przypominać sobie o dzielnej „osiemnastce”, która za Wojnę Obronną została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari. Z inicjatywy ks. proboszcza Jana Sobotki, w kościele Wniebowzięcia NMP, odsłonięta została tablica ku czci 18 PAL-u, wkrótce też odtworzono, zaginiony w 1939, pułkowy sztandar. W latach dziewięćdziesiątych na placu Ks. Anny Mazowieckiej odsłonięty został pomnik, a jednej z ulic miejscy radni nadali miano bohaterskiego pułku. Od wielu też lat szóstego czerwca (tak jak przed wojną), z inicjatywy Ryszarda Ejchelkrauta organizowane są obchody pułkowego święta. W uroczystościach tych, z każdym rokiem brała udział wciąż zmniejszająca się liczba uczestników. Na wieczną wartę odchodzili ostatni żołnierze „osiemnastki” oraz członkowie ich rodzin. Sytuacja ta uległa całkowitej zmianie z chwilą przyjęcia przez Zespół Szkół Publicznych Nr 2 (dawna „czwórka”) imienia 18 Pułku Artylerii Lekkiej i gdy dzień pułkowego święta stał się także świętem szkoły.


Poczty sztandarowe

W tym roku obchody rozpoczęły się uroczystościami w budynku szkolnym przy ul. Szkoły Podchorążych Piechoty. Podsumowano roczną pracę szkoły oraz wręczono nagrody uczniom, którzy w ciągu roku szkolnego brali udział w konkursach i olimpiadach. O szkolnym patronie przypomniało widowisko historyczne o 18 PAL-u przygotowane przez młodzież pod kierunkiem nauczycielek: Bożeny Cudzich i Joanny Borawskiej oraz spotkanie z ogniomistrzem Czesławem Barzałem – ostatnim już mieszkającym w Ostrowi żołnierzem „osiemnastki”. Po uroczystościach szkolnych, ich uczestnicy wzięli udział w Mszy św. w intencji żołnierzy 18 PAL-u, odprawionej w kościele Wniebowzięcia NMP, przez ks. dziekana Edmunda Chmielewskiego. Ostatnim akordem połączonego święta „osiemnastki” i „czwórki” było złożenie kwiatów przy pomniku na pl. Księżnej Anny Mazowieckiej. Poza szkolną społecznością, w uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych miasta z burmistrzem Mieczysławem Szymalskim, wojsko z płk Ryszardem Kołaczem i repliką sztandaru 18 PAL-u oraz bliscy artylerzystów z „osiemnastki” (w tym przybyła z Francji rodzina por. Włodzimierza Talko).

AM