strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
Wczesne Wykrywanie Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy
29.04.200800:00
Każdego roku 4000 tysiące Polek dowiaduje się że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, bo za późno rozpoczęła leczenie. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku raka piersi, który jest najpopularniejszym nowotworem u kobiet. Co roku, walkę z tą chorobą rozpoczyna 10 tysięcy Polek. Średnio połowa – przegrywa. Dlaczego? Bo za późno zgłosiła się do lekarza...
Wychodzi na to, że każdego roku na raka piersi zachoruje 30 kobiet na 100.000. To dużo, czy mało? Pewnie niewiele, przecież 50 milionów ofiar II wojny światowej nijak się ma do śmierci jednej konkretnej, bliskiej, często ukochanej osoby. 30/100.000 to abstrakcja... ale - tylko do czasu.
Wystarczy do tego zestawienia podstawić konkretne imię i nazwisko, a stanie się jasne ile to jest 30...
Podsumowując te smutne statystyki – każdego roku z powodu tych dwóch nowotworów umiera ok. 7000 Polek. To tak, jakby każdego roku wyludniał się i znikał z mapy świata: cały Brok i jeszcze np. Stary Lubotyń wraz z wszystkimi okolicznymi wioskami.
A przecież nie musi tak być! Wystarczyłoby, żeby każda z nas zrobiła sobie 2 proste badania: cytologię i mammografię. Tylko tyle i aż tyle...
Między innymi o tym przekonywali lekarze onkolodzy, którzy wspólnie z ostrowskim starostwem zorganizowali 23 kwietnia, konferencję w ramach programu „Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy”.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele, przede wszystkim jednak przedstawicielki, organizacji związkowych, związków zawodowych, instytucji powiatowych oraz dyrekcja ostrowskiego szpitala.
Nieprzypadkowo na miejsce konferencji, organizatorzy wybrali właśnie powiat ostrowski. Zajmujemy bowiem niechlubne pierwsze miejsce na Mazowszu – jeśli chodzi o nie zgłaszanie się kobiet na badania profilaktyczne. „Taka zgłaszalność – jak obecność wójtów na dzisiejszym spotkaniu...” - podsumowali organizatorzy – zwracając jednocześnie uwagę na nieduże zainteresowanie konferencją samorządów gminnych...
Tymczasem to właśnie edukacja jest najskuteczniejszą metodą uzdrowienia tej chorej sytuacji. Kobiety musza wiedzieć, że badanie jest niezwykle ważne, i że koniecznie trzeba się na nie zgłosić. Program wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy jest zaproszeniem na bezpłatne badania dla każdej z nas. Na mammografię powinny zgłosić się, przede wszystkim kobiety w wieku od 50 do 69 lat, na cytologię panie w wieku 25 – 59, które nie miały w ciągu ostatnich 3 lat takiego badania. Dlaczego taki właśnie przedział wiekowy? Otóż – jak podają statystyki szpitalne - na raka szyjki macicy najczęściej chorują 30 i 40-latki, natomiast ryzyko zachorowania na nowotwory piersi wzrasta gwałtownie po pięćdziesiątce.
Pamiętajmy, że oba te badania robimy sobie nie po to, by wykryć raka, tylko po to, by upewnić się że jesteśmy zdrowe!
Organizatorzy, czyli lekarze z Instytutu Onkologii w Warszawie apelowali w czasie konferencji do samorządów, żeby włączyły się do tego programu. Wkrótce, po wszystkich gminach powiatu ostrowskiego, będzie jeździł tak zwany mammobus, gdzie będzie można wykonać bezpłatne badanie. Jest pomysł, by kobiety dowożone były do niego na koszt każdej gminy. Uczestniczący w spotkaniu starosta Zbigniew Kamiński zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by poprawić te czarne statystyki w naszym powiecie.
A my drogie panie zróbmy to dla siebie i dla swoich najbliższych. (Tele-Top)