strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
Relacja z VI Dni Ostrowi Mazowieckiej
12.06.200815:40
W ostatnich latach miasto nie tylko rozwinęło się gospodarczo, z roku na rok zmienia swój wizerunek, ale również nowocześnieje i pięknieje. Otwiera się także coraz szerzej i śmielej na świat, stając się tym samym rzeczywistym pomostem między Wschodem i Zachodem. Jest w tym zasługa nie tylko korzystnego położenia u zbiegu ważnych szlaków komunikacyjnych, ale także otwartości i dalekowzroczności władz oraz zaradności i przedsiębiorczości mieszkańców. Ostrowskie firmy oraz ich produkty znane są na całym niemal globie. Coraz energiczniej udzielamy się na płaszczyźnie międzynarodowej również w innych dziedzinach.
W roku 2002 zawarliśmy umowę partnerską z północnowłoskim miastem Brembate di Sopra, w ramach której organizujemy wymianę młodzieży gimnazjalnej, z której skorzystało dotychczas ponad 250 uczniów, a także kulturalną i samorządową. Od kilku lat samorząd Brembate di Sopra funduje stypendia dla najlepszych absolwentów ostrowskich gimnazjów. Spektakularnym elementem współpracy były wizyty we Włoszech ostrowskich sybiraków. Kolejnym miastem, z którym Ostrów zawarła porozumienie o współpracy gospodarczej, kulturalnej oraz o wymianie młodzieży, jest rosyjski Riazań.
Bliskie kontakty kulturalne utrzymujemy także z Ukrainą i Litwą. W roku 2007 ostrowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta brała udział, jako jedyna polska delegacja, w międzynarodowych obchodach rocznicy założenia Żytomierza. Jeśli jeszcze dodamy, że miasto utrzymuje ścisłe więzi z ambasadami Stanów Zjednoczonych i Kanady, to bez przesady można powiedzieć, że Ostrów łączy Wschód z Zachodem.
Logo tegorocznych Dni Ostrowi przygotowała Judyta Murawska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Przedstawia ono rolę naszego miasta w tworzeniu wzajemnych przyjacielskich kontaktów młodych Europejczyków (na ostrowie radosne dzieci w koszulkach o barwach narodowych państw europejskich). Na sobotnie uroczystości 7 czerwca przybyli liczni goście: m.in. Stanisława Prządka posłanka na Sejm, Jacek Kozłowski wojewoda mazowiecki, Siergiej Azizow Konsul Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie, Danuta Janusz radna sejmiku województwa mazowieckiego, Krzysztof Laska wraz z radnymi miasta, starosta ostrowski Zbigniew Kamiński i radni powiatu, reprezentanci miast Riazania - Leonid Swiridow i Iwan Demidenko oraz Brembate di Sopra z wiceburmistrzem Marco Mazzanti, przedstawiciele placówek bankowych z całej Polski oraz reprezentanci władz samorządowych, ostrowskich instytucji, zakładów pracy i organizacji.
W sobotę 7 czerwca w nowo otwartym oddziale Banku Spółdzielczego przy ulicy Różańskiej prezes banku Zbigniew Krutczenko powitał przybyłych gości i zaprosił ich do zwiedzenia placówki. Następnie w ratuszu odbyła się sesja popularnonaukowa na temat historii Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej oraz spółdzielczości polskiej, na której prof. Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Jan Szambelańczyk, wygłosił krótki wykład o historii polskiej spółdzielczości. Ostrowski Bank Spółdzielczy otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień m.in. Odznakę „Za zasługi dla spółdzielczości” oraz Odznakę Honorową Związku Banków Polskich. Poza tym prezes banku odebrał Puchar od Krajowej Rady Spółdzielczej i Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”. Godnym uwagi jest fakt, że Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej w rankingu największych polskich banków zajął piąte miejsce na 580 placówek finansowych. Po południu w obecności mieszkańców zgromadzonych wokół sceny odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy między Ostrowią a rosyjskim Riazaniem. Będzie się ona odbywała zarówno na płaszczyźnie kulturalnej, oświatowej jak i gospodarczej. Przedstawiciel rosyjskiego miasta wręczył burmistrzowi Szymalskiemu pięknie wyszywany herb Riazania, a w zamian otrzymał obraz przedstawiający ostrowski ratusz.
Dni Ostrowi to tradycyjnie już okazja nagrodzenia osób oraz instytucji, które w różny sposób i w różnych dziedzinach odniosły znaczące sukcesy. W tym roku po raz pierwszy wręczone zostały medale im. Ludwika Mieczkowskiego – niezwykle zasłużonego dla miasta burmistrza z lat dwudziestych. Zgodnie z ideą jaka przyświecała ustanowieniu tego nowego wyróżnienia, ma to być nagroda za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju społecznego, gospodarczego, czy kulturalnego Ostrowi. Na awersie medalu widnieje podobizna Ludwika Mieczkowskiego, natomiast na rewersie, w otoczce z liści laurowych, łacińskie motto „bene de Ostrovia meritus” (dobrze dla Ostrowi zasłużony). Medal zaprojektowała Miłosława Skoczek – Śliwińska. Jako pierwsi uhonorowani zostali nim: prof. Adam Dobroński oraz prezes Banku Spóldzielczego Zbigniew Krutczenko. Prezes Krutczenko jeszcze raz wychodził na scenę aby odebrać odznaczenie Pro Mazovia przyznane przez marszałka województwa mazowieckiego. Odznaczenie wręczała radna wojewódzka Danuta Janusz.
Tradycyjnie czterech najlepszych absolwentów ostrowskich gimnazjów otrzymało stypendia przyznane przez samorząd Brembate di Sopra, które wręczał Marco Mazzanti. W tym roku laureatami włoskich stypendiów zostali: Karolina Szewczyk (GP nr 1), Monika Kordowska (GP nr 2), Dawid Jabłoński (GP nr 3) i Anna Wojcieszek (GP nr 4).
Nagrody Burmistrza Miasta laureatom konkursów przedmiotowych wręczali burmistrz Mieczysław Szymalski, przewodniczący RM Krzysztof Laska i sekretarz miasta Tomasz Skibicki. Tegoroczni laureaci to: Izabela Sochocka (GP nr 1), Katarzyna Wesołkowska (GP nr 1), Beata Ziemczyk (GP nr 2), Olga Góral (GP nr 4), Paweł Bączyk (LO) i Łukasz Biernacki (LO). Rodziców wyróżnionych dzieci uhonorowano dyplomami. Przyznano również nagrody ostrowskim sportowcom Magdalenie Pędzich, Annie Krystman i Milenie Kruczyńskiej, zawodniczkom
Klubu UOLKA (sekcji podnoszenie ciężarów) trenera Zygmunta Klepackiego, którzy swoimi osiągnięciami sportowymi niosą dobre imię o naszym mieście.
Ostatnimi wyróżnieniami jakie rozdano w tym dniu na festynowej scenie były Złote Ostrowy przyznawane przedsiębiorcom przez Ostrowską Izbę Gospodarczą. Tym razem charakterystycznymi zielono-żółtymi statuetkami nagrodzono: Antona Sotrela z firmy ALPLA, Jacka Genderkę – producenta styropianu oraz ZGKiM za organizację komunikacji miejskiej.
Na zakończenie uroczystości oficjalnych delegacja rosyjska wraz z przedstawicielami władz miejskich udali się na cmentarz pod wsią Grądy, gdzie spoczywa ponad 40 tys. rosyjskich jeńców zamordowanych oraz zmarłych w niemieckim obozie z głodu i chorób w latach 1941-42. Przy cmentarnym pomniku złożono wieniec od delegacji rosyjskiej i mieszkańców Ostrowi.
W tym roku po raz pierwszy burmistrz naszego miasta przyznał nagrody najlepszym uczniom Brembate di Sopra, które na uroczystej gali 5 czerwca w Brembate wręczył przewodniczący RM Krzysztof Laska i sekretarz miasta Tomasz Skibicki.
Jedną z atrakcji drugiego dnia był Jarmark Księżnej Anny Mazowieckiej w Ogródku Jordanowskim z kiermaszami, „pchlim targiem”, bibelotami i starociami kolekcjonerskimi oraz stoiskami promocyjnymi ostrowskich producentów. Kulminację Jarmarku był turniej rycerski, w którym wystąpili między innymi rycerze, łucznicy, giermkowie, a także mincerz i kat. Na murawie ogródka obejrzeliśmy m.in. walki na miecze jedno- i dwuręczne, topory, kiścienie, kije, pokazy łucznicze i średniowiecznej broni palnej. Kat zademonstrował średniowieczne narzędzia tortur a mincerz jak w średniowieczu ręcznie bito monety. Pokazy rycerskie zakończył „Turniej łuczniczy o Puchar Burmistrza Miasta”, w którym zwyciężyła Ewa Kukiełka.
Niedziela wypadła pod znakiem piłki nożnej, i to nie tylko dlatego, że wieczorem nasza reprezentacja grała historyczny mecz z Niemcami, ale także dlatego, że na ostrowski stadion przyjechała drużyna Orłów Górskiego i w 30. stopniowym upale, w samo południe, rozegrała spotkanie z zespołem samorządowców.
Po Mszy świętej odprawionej za mieszkańców i miasto ulicami miasta przeszedł kolorowy korowód prowadzony przez Ostrowską Młodzieżową Orkiestrę Dętą i czirliderki. Miłośnicy muzyki poważnej i operetkowej wysłuchali koncertu „Trzech Polskich Tenorów”.
Piątkowy i sobotni wieczór należał do gwiazd. O część rozrywkową zadbało Miasto i Bank Spółdzielczy. Wyjątkowo udane koncerty zgromadziły na imprezach wielotysięczne tłumy, a główny wykonawcy Paweł Kukiz i zespół Piersi oraz Monika Brodka byli pod wrażeniem ostrowskiej publiczności - „to jedna z najlepszych publiczności dla jakich graliśmy...”.
Główni sponsorzy Dni Ostrowi: Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, ALPLA, GENDERKA, METRO Władysław Mierzejewski, ELEKTRYM, KEFAL, MABET, Ren-Mar Rostek, DROGBUD, DŁUGPOL, przedstawiciel Kampanii Piwowarskiej SA. Wszystkim wspierającym organizację Dni Ostrowi Burmistrz Miasta składa szczególne podziękowania. (Promocja Miasta)