Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

110 lat Banku Spółdzielczego

13.06.200811:15

W tym roku ostrowski Bank Spółdzielczy obchodzi 110 rocznicę istnienia. Założony pod koniec XIX wieku przez patriotycznych działaczy społecznych i gospodarczych jako Ostrowskie Towarzystwo Pożyczkowo Oszczędnościowe, był jedną z form obrony polskiego stanu posiadania przed rusyfikacją i lichwą. W ponad wiekowej działalności przechodził różne, często bardzo dramatyczne koleje losu, ale z każdej opresji wychodził coraz silniejszy i z coraz większą liczbą klientów. Dzisiaj jest w ścisłej czołówce banków w Polsce, oprócz ostrowskiej centrali posiada sieć oddziałów i filii na terenie powiatów ostrowskiego, ostrołęckiego i wyszkowskiego, a obsługuje klientów z całego kraju.

Świętowanie tak doniosłej rocznicy zostało włączone do programu tegorocznych Dni Ostrowi. Znaczna część imprez sobotnich odbyła się pod znakiem firmowym Banku Spółdzielczego i była przezeń finansowana. Uroczyście został otwarty nowy, o atrakcyjnym wystroju wnętrz, nowocześnie urządzony i wyposażony lokal u zbiegu ulic 3 Maja i Różańskiej. Przed ratuszem odbyła się loteria, w której posiadacze beesowskich lokat mogli wygrać sprzęt gospodarstwa domowego, elektroniczny i komputerowy, oraz nagrodę główną w postaci samochodu osobowego. Właścicielką szczęśliwego losu - lokaty okazała się Hanna Deoniziak, która „na oczach” publiczności odebrała z rąk prezesa BS-u Zbigniewa Krutczenki, kluczyki do nowiutkiego Fiata Pandy. Jubilat zapewnił też ciekawy sobotni program estradowy: występ rewii Sylaba, koncert zespołu disco polo Etna i Eleny Rutkowskiej z zespołem „Cygańskie czary” oraz koncert gwiazdy wieczoru Moniki Brodki. W holu ratusza zorganizowana została wystawa przedstawiająca działalność ostrowskiego BS-u na przestrzeni 110 lat, wydane zostały: książka i album fotograficzny o dostojnym jubilacie. W sali ratusza odbyła się także uroczysta sesja poświęcona ostrowskiemu bankowi, w której udział wzięło wielu znakomitych gości ze świata polityki, gospodarki i finansów. Prof. Jan Szambelańczyk z Akademii Ekonomicznej z Poznania wygłosił inauguracyjny wykład, poświęcony w znacznej mierze pochwale spółdzielczości, a w szczególności bankom spółdzielczym, które „…powstały w interesie słabych ekonomicznie i ich wspierały”. Po wystąpieniach gości i gospodarzy nadszedł czas odznaczeń.

Odznaki Za zasługi dla bankowości RP otrzymały: Walentyna Soliwoda z Andrzejewa i Jadwiga Zyśk z Małkini. Odznaką Za zasługi dla spółdzielczości przyznaną ostrowskiemu BS-owi udekorowany został jego sztandar. Odznakami Zasłużony działacz ruchu spółdzielczego wyróżniono: starostę Zbigniewa Kamińskiego, burmistrza Mieczysława Szymalskiego, wójtów: Waldemara Brzostka i Marka Kubaszewskiego oraz: Eugeniusza Siwka, Wandę Żebrowską, Jana Godlewskiego, Henryka Zalewskiego, Wacława Potockiego, Barbarę Sowę, Reginę Ogonowską oraz Andrzeja Rucińskiego. Odznaką honorową  Związku Banków Polskich odznaczeni zostali: Zbigniew Krutczenko, Henryka Lipska i Krystyna Polakowska. Złotym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został sztandar oraz Zbigniew Krutczenko: srebrnym – Eugeniusz Siwek, a brązowymi Walentyna Soliwoda i Jan Elceser. Ostatnim odznaczeniem był medal za działalność na rzecz przyrody im. Wiktora Godlewskiego, którym udekorowano sztandar Banku. Dzień zakończył się pokazem sztucznych ogni. (AM)