strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
Integralną częścią Centrum jest, znajdujący się nieopodal, modernizowany obecnie Ogródek Jordanowski.
Jest to zakątek miasta, który budzi najwięcej sentymentów i refleksji historycznych. W tym miejscu w średniowieczu znajdował się bowiem leśny dwór książąt mazowieckich, a później okazała rezydencja króla Zygmunta Augusta. W książęcym dworze w roku 1392 odbyło się spotkanie króla Jagiełły z księciem Witoldem, które zakończyło się zawarciem między nimi ugody będącej jednym z fundamentów późniejszej Unii polsko-litewskiej. Podczas powstania styczniowego miała tutaj miejsce potyczka powstańców z wojskami carskimi, a po upadku powstania odbywały się tu egzekucje polskich patriotów.
W latach powojennych wybudowano w tym miejscu Ogródek Jordanowski z placami i urządzeniami do zabaw, boiskami sportowymi oraz torem saneczkowym. Upływ czasu spowodował, że wyposażenie Ogródka stało się przestarzałe, mało atrakcyjne pod względem formy i walorów użytkowych oraz niespełniające współczesnych norm bezpieczeństwa. W ramach przebudowy zostało ono wymienione na nowoczesne, posiadające stosowne atesty urządzenia do zabaw dla dzieci, wybudowano brukowane alejki oraz muszlę koncertową, założono oświetlenie parkowe. W dalszym etapie ma tutaj powstać jeszcze okazała fontanna.
Uzupełnieniem oferty rekreacyjno-kulturalnej Centrum, odwołującym się do historycznej przeszłości miasta, jest Gród Książąt Mazowieckich. Budowany na niewielkim wzniesieniu (gdzie wg tradycji miał się znajdować książęcy dwór) drewniany gród nie jest rekonstrukcją znajdujących się tutaj niegdyś średniowiecznych zabudowań. Jest on raczej symbolem przeszłości miasta umożliwiającym edukację historyczną młodych pokoleń mieszkańców Ostrowi i okolic, a także mającym na celu pobudzanie lokalnego patriotyzmu, pielęgnowanie i kultywowanie tradycji przodków. Będzie także atrakcyjnym miejscem do zwiedzania przez turystów. Zabudowa grodu składa się między innymi z chat garncarza, kowala, dworu kasztelana, otoczonych palisadą z narożnymi wieżami. Budynki wykonano z drewnianych, impregnowanych specjalnymi preparatami bali i przykryto trzcinową strzechą. W jednej z narożnych wież znajduje się brama wjazdowa ze zwodzonym mostem przerzuconym ponad wypełnioną wodą fosą. Specyficznego średniowiecznego kolorytu i klimatu zabudowaniom grodu dodaje ostrowskie bractwo łucznicze, przypominające o chlubnych dziejach miasta założonego niegdyś w sercu Puszczy Białej. Celem bractwa jest kultywowanie tradycji, organizowanie zawodów i turniejów łuczniczych oraz rycerskich. 30 MAJA 2009
Gród Książąt Mazowieckich
OTWARCIE GRODU KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH LATO W GRODZIE 2009
Przy udziale instruktorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy i świetlicy socjoterapeutycznej Carpe Diem w sierpniu zorganizowano kilka warsztatów plastycznych dla dzieciaków spędzających wakacje w mieście. Przychodziło bardzo dużo dzieci w wieku szkolnym. Było malowanie farbami, kredkami, bibułkarstwo z wykonywaniem efektownych kwiatów z kolorowych bibułek. Największym jednak powodzeniem cieszyły się prace w glinie. Uczono tutaj podstawowych zasad pracy z tm materiałem aby go ożywić. Najpierw było wyrabianie gliny aby uzyskała odpowiednią konsystencję i plastyczność, a potem było już swobodne wylepianie miseczek, aniołków, herbów miasta itp. Dużym zainteresowaniem, głównie wśród dzieci i młodzieży cieszyła się także szkółka łucznicza.
29 sierpnia odbył się Jarmark Księżnej Anny, będący podsumowaniem sierpniowych spotkań. Swoje wyroby zaprezentował Środowiskowy Dom Samopomocy i Klub Kolorowej Nitki, było też stoisko ze starociami. Odbył się, podobnie jak w 2009 roku, Turniej Łuczniczy o Złotą Strzałę, w którym zwyciężył Sebastian Krześniak.